Első lépésként nézzük meg, hogy mi az a dörzsár és mire használják?
Amikor valaki először hallja a dörzsár szót, és persze nem szakmabeli, valószínűleg elképzelése sincs, hogy ez vajon mi lehet. Egy különös szó, kissé misztikus hangzással.
Mindenkit megnyugtatunk, nincs semmiféle misztikuma. Egy nagyszerű szerszámról beszélünk, ami a fémmegmunkálásban használatos. A dörzsár a megfelelő furatok készítésére alkalmas eszköz. Mielőtt bárki úgy gondolná, nem helyettesíti magát a fúrót, hiszen nem az a feladata, mint a fúrónak. Csupán az utólagos megmunkálásban vesz részt. Nagyon leegyszerűsítve, egy már meglévő furat méretét, alakpontosságát és felületi minőségét szokták vele finomítani.
Maga a folyamat úgy működik, hogy első lépésben fúrófejjel elkészítjük a furatot. Ez azonban még meglehetősen durva munka, így ezt sok esetben szükséges finomítani. Ilyenkor következik a dörzsár használata. A megfelelő méretű dörzsár pontosan illeszkedik a szükséges helyre és szépen aprólékosan megcsiszolja azt. Ennek következtében egy sima és egyenletes belső felület kapunk. A dörzsár többféle méretben kapható, így gyakorlatilag minden esetben hatékonyan tudjuk használni.
Két típusát különböztetjük meg. Van a kézi és van a gépi dörzsár. Az alábbiakban e kettő használatának a szabályait gyűjtöttük össze.
Mire figyeljünk a kézi dörzsár használatakor?
a dörzsár ne legyen kopott, figyeljünk rá, hogy az élei sértetlenek legyenek,
- nézzük meg, hogy furat előmunkálás során nem lett-e túlságosan durva,
- mielőtt használatba vennénk, mindenképpen tisztítsuk meg a furatot és a szerszámot, távolítsuk el a rátapadt forgácsot egyéb szennyeződéseket,
- a furatba történő bevezetéskor legyünk óvatosak, hagyjuk, hogy saját magát megvezesse,
- a forgatáshoz megfelelő méretű hajtókart válasszunk, mert nagyobb hajtókar esetén túl nagy nyomatékot fogunk kifejteni, és a szerszámot könnyen eltörhetjük,
- a forgatási sebesség és az előtoló erő legyen egyenletes,
- gondoskodjunk a jó kenésről, (használhatunk faggyút, olajat, de akár különféle üregelő spray-ket is)
- átmenő furatok esetén nem szükséges a visszahúzással bajlódni, egyszerűen le kell venni a hajtókart, és az ellentétes oldalon ki tudjuk venni a szerszámot,
- ha mégis visszahúzzuk, arra figyeljünk, hogy csak előre szabad forgatni, de mindenképpen forgatni kell.
A gépi dörzsár esetében gyakorlatilag szinte ugyanezekre kell figyelni, így annak nem szánunk külön fejezetet. Amennyiben bármilyen kérdése felmerülne, úgy keressen bennünket, részletes tájékoztatást adunk.
Végezetül néhány jó tanács
Először azzal kapcsolatban, hogy hogyan lehet megőrizni a szerszám élettartamát, illetve mik lehetnek az élettartamot befolyásoló tényezők. Ezt pontokba szedtük, természetesen a teljesség igénye nélkül. Az élettartamot befolyásolja
- a fogásmélység,
- a sebesség és előtolás mértéke,
- a megmunkált munkadarab anyaga,
- az ütés és az eltolás,
- a hűtőközeg nyomása és koncentrációja,
- a munkadarab befogása,
- a szerszámhossz
- a megfelelő szerszámtartó, tokmány.
És néhány általános tanács
Ha eredményesen szeretnénk használni a szerszámunkat, és minőségi munkát szeretnénk elérni, úgy elengedhetetlen, hogy megfelelő munkakörülményeket teremtsünk. Sokan elkövetik azt a hibát a furat dörzsárazáshoz történő előkészítésénél, hogy túlságosan kicsire hagyják a ráhagyást. Azonban ennek az ellenkezője sem jó, hiszen a teljesítmény szempontjából ugyanilyen fontos az is, hogy túl nagy se legyen a ráhagyás a furatban.